2010/07/20

#787

طنز مشترک : اوپنیسم و ستونهای ایرانی !


وقتی من و همکارم وارد اتاق اوپن وزیر مسکن شدیم، وی داشت به سقف نگاه می کرد. ما هم همین کار را کردیم و به همین دلیل مصاحبه ما که قرار بود، یک ساعت طول بکشد، ده دقیقه بیشتر طول نکشید، چون برادر نیکزاد، وزیر محترم مسکن یک ساعت از ما سووال می کرد که دارید کجا را نگاه می کنید؟ و این دقیقا سووالی بود که ما از او داشتیم. به راستی وزیر مسکن به کجا نگاه می کرد؟ این سووالی است که هرگز به آن پاسخ داده نخواهد شد. وزیر مسکن اخیرا اعلام کرد آشپزخانه اوپن غیراسلامی است و این موضوع در بخش وسیعی از جامعه اوپن بحران ایجاد کرد. وقتی درباره ایجاد بحران از او پرسیدیم، و گفتیم اگر بحران جدی بشود چه خواهد شد، وی به محلی اشاره کرد که ما بشدت به آن خیره ماندیم، پاسخ بسیاری از سووالات ما در همان بود، اوپن بودن، وجود ستون در خانه، گرم کردن کانون خانواده و هزاران سووال دیگری که ما فقط ده تای آن را پرسیدیم. این مصاحبه بصورت مشترک انجام شده است.

علیرضا رضایی، ابراهیم نبوی


سووال اول: لطفاً بفرمائید شما تحصیلات معماری و شهرسازی خودتان را در کدام حوزه علمیه با موفقیت گذراندید و چطوری؟

وزیر مسکن: ما در دانشگاه علم و صنعت در رشته متالورژی دو سالی خواندیم، که همانجا با ریاست جمهور محبوب در یک خوابگاه بودیم که آشپزخانه آن اوپن بود و ما دو سال کار کردیم تا آن را به یک نمازخانه اوپن تبدیل کردیم و از آن موقع روزه می گرفتیم، بخاطر آشپزخانه اوپن. بعد مدتی مسوول آشپزخانه منطقه عملیاتی بودیم که در کنار رئیس جمهور و حاج آقا محصولی بودیم، بعد رفتیم به ماکو که ایشان فرماندار شدند و من آشپزخانه فرمانداری را در این مدت بصورت کاملا کلوز اداره می کردم. بعد از آن در هنگامی که ایشان استاندار اردبیل بودند، من تحصیلاتم را در متالورژی تمام کردم از طریق هواپیمایی آسمان، که در مقطع فوق لیسانس ما از طریق هواپیمایی جمهوری اسلامی در دانشگاه تهران رشته علوم منقول و معقول را تحصیل کردم که در قسمت منقول تمام شد و دکترای اینجانب را در رشته حقوق هوافضا در دانشکده آکسفورد، در هنگامی که در شهرداری تهران مسوول خدمات رستوران و آشپزخانه کل بودیم، گرفتم که در تمام مدت همراه با مرحوم عوضعلی کردان همکلاس بودیم که من در این زمینه واحدهایی را در زمینه دیوارکشی آشپزخانه اوپن گذراندم که اشعار مقام رهبری در مورد آشپزخانه به من کمک شایان ذکری نموده می باشد.

سووال دوم: اگر آشپزخانه ای اوپن باشد ولی الآن بعد از فتوای شما صاحبخانه بخواهد آنرا کلوز بکند دقیقاً باید کجای آشپزخانه را از کجا تا کجا بدوزد؟

وزیر مسکن: یکی از بهترین راهها این است که پرده اش را از بالا تا پائین، یا بالعکس، از پائین به بالا، به طرف مقام معظم رهبری بدوزند. این یکی از راههای مفید می باشد، اما چون احتمال هجمه دشمن و اوپن شدن محل دوخته شده می رود، بهتر است که کل قسمت ماءپون( اوپن شده) را گل بگیرند که در این موارد از مقام معظم رهبری شعری توسط جناب حداد عادل بیان شده که فرموده اند " گر دشمنی اوپن کرد مطبخ سرای ما را، یارب کلوز گردان فی الحال این سرا را". که ما به محض نزول این شعر بلافاصله دستور جلوگیری از اوپن شدن را دادیم.

سووال سوم: اوپن بودن آشپزخانه چه لطمه ای به اساس خانواده می زند و اصولا برای گرم کردن کانون خانواده چطور مي شود از چه چیز استفاده کرد؟

وزیر مسکن: بطورکلی اوپن بودن به دو چیز خیلی صدمه میزند: یکی اثاث خانواده یکی هم همین اساس خانواده . البته اثاث خانواده عموماً بعد از لو رفتن اوپن شدگی آسیب می‌بیند. چون همچی که به سمت طرف پرت می‌شود یا می‌شکند یا خراب می‌شود. حالا اینکه چیزی در آشپزخانه اوپن بشود یا در آشپزخانه‌ اوپن، چیزی ، بشود از نظر اساس خانواده شرعاً زیاد فرقی نمی کند، چون اوپن گردیدن خودش اساس تشکیل یک خانواده جدید است. جهت گرم نمودن کانون خانواده‌ای که سرد شده هم می‌شود از ذره بین دو جور استفاده کرد: یا ببری پزشکی قانونی ذره بین بیندازد، ببیند دقیقاً کی کجا تا کجا اوپن شده یا خودت زیر آفتاب کانون ذره بین را بگیری روی کانون خانواده سه سوت گرم می شود، فقط مواظب باشید وسط کانون اوپن خانواده یهو زرتی نسوزد .

سووال چهارم: در مورد استفاده از ستون در معماری اسلامی چه نظري دارید؟

وزیر مسکن : ستون علوی بهتر است دراز و کشیده و همچنین آنقدر کلفت نباشد که شائبه پیش بیاید بجای اینکه ستون توی سقف فرو رفته، انگار سقف به ستون محکم دخول نموده است و نیز طبق مطالعات عمرانی ما سر ستون بسته به محل استفاده باید هم روکش داشته باشد، هم حتماً پخ باشد، جز در مواردی مانند کهریزک که ستون حتماً باید تیز باشد تا قشنگ در شکاف طاق فرو برود. البته ما اخیراً بخشنامه نمودیم گفتیم بهتر است در همه جا خصوصاً آشپزخانه از نماز بعنوان ستون استفاده بشود که جلوی اسلام گریزی را هم خوب بگیرد .

سووال پنجم: جسارتاً آیا پنجره‌ی آشپزخانه هم چون از دو طرف باز میشود از مصادیق اوپن است یا کلاً چه مصادیق وحشتناک دیگری دارد ؟

وزیر مسکن: پنجره یکی از عوامل اصلی سرد شدن کانون خانواده در فصل سرما و گرماست که بخصوص چون از دو طرف باز می شود، هم از مرزهای شرقی و هم مرزهای غربی خطراتی دارد، که بطور کلی غرب مساله اصلی است و نفوذ عوامل فتنه بیشتر از طریق آشپزخانه می باشد. البته در بسیاری موارد وجود فایل و کابینت یکی از جاهایی است که دشمنان در آن قایم می کنند که اگر نداشته باشد، هیچ مشکلی هم ایجاد نمی گردد. آشپزخانه اسلامی بهتر است چه از طریق مهمانخانه و چه پنجره اوپن نباشد و ما باید از عقب و جلو مانع هجمه دشمنان بشویم.

سووال ششم: بی زحمت حالا که هزینه دوختن اوپن بودن جاهای آدم در روزنامه راحت آگهی می‌شود، آیا دوختن جاهای اوپن آشپزخانه را هم می‌شود در همان ستون آگهی کرد یا باید فقط تراکت پخش کنیم ؟

وزیر مسکن: از طریق بیلبورد این موارد آگهی شود و شعر مقام معظم رهبری و تصویر ریاست محترم جمهور نیز در آن منقوش گردد. البته گذاشتن آگهی در مورد آشپزخانه و فردی که باید دوخته شود، می تواند یکجا هم باشد که وقتی کسی برای دوختن می آید یکجا کارش را بکند و از این طریق احتمال نفوذ دشمن هم کم شود.

سووال هفتم: چنانچه خدای نکرده آشپزخانه‌ای اوپن باشد و نوامیس مردم از قسمت هال دیده بشود شما که تخصص دارید بفرمائید در زمان دیده شدن نوامیس در هال چند ریشتر زلزله در اتاق خواب می‌آید؟

وزیر مسکن: دیده شدن نوامیس از هال باعث ایجاد گسل عمیق در نظام خانواده، یا افراد، یا مسوولان و زلزله بالای شش ریشتر می شود، در حالی که اگر مشرف باشد و از پنجره باز ببینند زلزله حداکثر پنج در مقیاس ریشتر خواهد بود و ترجیحا، تا زمانی که آشپزخانه هنوز در مرحله فتنه بصورت اوپن می باشد، برای دید زدن بهتر است از پنجره استفاده شود، تا خسارت کمتری وارد شود.

سووال هشتم: لطفا بفرمائید حالا که خانه ما بیش از پنجاه متر نیست، و دارای چهار فرزند می باشیم چون رئیس جمهور فرمودند تعداد فرزند زیاد باشد، چطور اندرونی و بيرونی را از هم تفکیک کنیم؟

وزیرمسکن: آها ! همینجاست که ما با آشپزخانه اوپن مخالفیم. چون اگر خانه فقط پنجاه متر باشد و آشپزخانه هم اوپن باشد لابد وقتی جا نداری می‌خواهی بچه‌ها را بجای تختخواب خودت دو سه تایشان را ببری روی اوپن آشپزخانه بخوابانی. آنوقت اصولاً توی تختخواب سر خر که نباشد تعداد بچه‌هائی که تولید می‌شوند و آنها هم لابد بعداً باید روی اوپن آشپزخانه بخوابند، هی بیشتر می‌شود که این به ضرر خانه‌های پنجاه متری است. ما طراحی اسلامی آشپزخانه را جوری انجام دادیم که وقتی ملت می‌خواهند به حرف رئیس جمهور گوش بکنند حتماً سه تا سر خر همینطوری چار قاچ تا صبح بشینند برّ و برّ نگاهشان بکنند، جوری که ملت از خیر گوش دادن به حرف رئیس جمهور بگذرند کپه بگذارند بخوابند. اصولاً شخص رئیس جمهور اینقدر تیز و دودره هست که وقتی که یک ذرتی پرت میکند جوری پرت بکند که اصلاً اجرائی نباشد بعداً برای خودش شر نشود .

سووال نهم: با توجه به اینکه یکی از شاعران ضدانقلابی و منحط و مبتذل گفته است " دختر همسايه شبهای تابستون، گاهی می اومد روی بوم" برای جلوگیری از چنین فجایعی چه بايد کرد؟

وزیر مسکن: ما این شعر را در مرکز مطالعه و تحقیقات مسکن قشنگ بررسی نمودیم دیدیم همین شاعر وابسته در ادامه گفته "طی می کردم با چابکی پله ها رو ده تا یکی" لذا به تمام واحدهای عملیاتی بخشنامه فرستادیم گفتیم، جهت جلوگیری از این فجایع و نرسیدن دختر همسایه بطور غیر شرعی به وصال پسر همسایه ارتفاع پله ها را جوری بگیرند که پسر همسایه عمراً نتواند مسافت را ده تا یکی طی بکند. بلکه اگر بر این کار اصرار داشت، ارتفاع جوری باشد که حتماً پسر همسایه در حال "ده تا یکی" نمودن از چند جا جر بخورد و وقتی رسید پشت بام دختر همسایه فکر بکند همین الآن از کهریزک برگشته با او قطع رابطه احساسی بنماید .

سووال دهم: آيا لازم است خانه حتما سقف داشته باشد؟ آیا سقف خانه اگر اوپن باشد و هیچ فرودگاهي نزدیک خانه نباشد اشکالي دارد ؟

وزیر مسکن: ما والا در حال حاضر علی الحساب مطالعاتمان بعد از پنج سال تازه روی شرعیات آشپزخانه تمام شده به جاهای دیگر نرسیده‌ایم، ولی شما می‌توانی همین الآن به همان سازمان حفظ حقوق آثار مولف که دیروز نامه نوشتی یک نامه دیگر بنویسی که بعداً ده سال دیگر که سقف خانه هم شرعاً اوپن اعلام شد، بتوانی حق و حقوق خودت را بگیری. ده سال پیش خودت گفتی اگر دیوانه‌ها سر کار بیایند با اوپن آشپزخانه هم مشکل پیدا می کنند . دیدی که ما دیوانه‌ها آخرش سر کار آمدیم و اتفاقاً با اوپن آشپزخانه هم مشکل پیدا کردیم. جمهوری اسلامی کلاً یکجور انجمن حمایت از مجانین است، یکدفعه دیدی ده سال دیگر همین فاطمه رجبی که تو اینهمه بهش می‌خندی خنده خنده رئیس جمهور شد و گفت هیچکدام از واحدهای برجهای صد طبقه هم نباید سقف داشته باشد. حالا اینکه چه جوری‌اش را ما الآن نمی دانیم، لابد تا آنموقع اسلام بیشتر پیشرفت می کند یک راهی برای اینهم پیدا می‌شود!